תביעות נגד משרד הביטחון

באופן כללי, אפשר להגיד שישנם שני סוגי תביעות נגד משרד הביטחון, כאשר האחת היא כדי להצהיר על חבלה, והשנייה היא כדי להצהיר על מחלה. עקב כך שמדובר בתביעה נזיקית, בשני סוגי התביעות יש עניין ואף מתבקש לבסס את הקשר הסיבתי בין הפעולה או תנאי השירות של התובע, ובין הנזק שמוצהר על ידי התובע. לטובת כך, התובע יתבקש לספק מסמכים רפואיים, עדויות ותצהירים – זאת כדי שייווצר מצב, בו זה ייראה שהפציעות שהוא מצהיר עליהן בתביעתו נגרמו או החמירו בעת שירותו הצבאי והביטחונו, ו/או עקב תנאי השירות הצבאי ו/או הביטחוני. 

 

בתחילה, לאחר מילוי טופס תביעה, כנראה יתבקש להכין תצהיר ועדויות – וזאת כדי לתאר מעין תמונת מצב, שהתובע מצהיר כי היא זו שיצרה מצב בו התרחשה פציעה או החמרה לפציעה כלשהי. על התצהיר להיות מנוסח היטב ולהיות תואם את הנכתב בתיעוד הרפואי, הצבאי והאזרחי, שבתיק, אותו חשוב להשיג לפני הכנת התצהיר.

באם יתרחש מצב, ותהא למעשה סתירה בין התצהיר לבין המסמכים הרפואיים, אפשר שיתייחסו באופן עדיף  עדיפות לנאמר במסמכים הרפואיים מאחר והם יכולים להידמות כמעט-מה כאובייקטיביים, מאשר התקציר – לפחות בעיני אלו שמתבוננים בכך . נוסף על כך יש עניין שהתצהיר יבסס את הקשר הסיבתי לא רק מבחינה עובדתית אלא גם מבחינה רפואית, שזה עולם תוכן בפני עצמו ולא בכדי אולי כדאי להתייעץ עם בעלי מקצוע דוגמת עורכי דין ורופאים כדי לדעת מה זה אומר, באופן רלוונטי לתיק.

 

מי אלו הרשאים להגיש תביעות כנגד משרד הביטחון?

שאלה מעולה, ויש חוק שמגדיר זאת, ונדמה שבאופן כללי מי שרשאי להגיש תביעה כנגד משרד הביטחון הוא כנראה חייל המשוחרר משירות סדיר, כמו גם חייל בשירות קבע וכך גם כל אדם אחר המשרת במערכת הביטחון: שוטרים, שוטרי מג"ב, עובדי שב"כ, עובדי שב"ס, עובדי מוסד, עובדי משרד הביטחון וכל באי המסיבה.

 

באם באמת מגישים איזו תביעה כנגד משרד הביטחון, אז ישנם שני מסלולים שאפשר להיוועץ בהם כדי להתקדם בנושא, כאשר אחד מהם, והאחד שגם נזכיר אותו בכתבה זו – הוא זה הנקרא "המסלול הירוק" – והוא למעשה זה המיועד לבירור תביעות שנוגעות לנזק שתחום בזמן, שזה אומר מעין אירוע נקודתי שאירע ביום ושעה ספציפיים במהלך פעילות צבאית במחנה צבאי, באופן שאין עליו מחלוקת – כלומר שדיי ברור שמה שקרה שם הוא זה שהוביל לנק', וכך גם יש מעין דוחות שמעידים על כך, כמו גם מסמכים רפואיים – ואין לתובע עבר רפואי מתאים כדי להעיד על נזק קודם מראש. משמע כל הראיות מצביעות על כך שהדבר אירע במהלך השירות ומה לא.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
תוכן עניינים
לפרסום כתבה באתר
מאמרים אחרונים
עורך דין פלילי באשדוד

מערכת המשפט בישראל קבעה כמה תקנות וחוקים שנועדו לשמור על הסדר החברתי, ולמנוע ככל הניתן מעשה פשיעה מסוגים שונים. במקרה בו אדם עבר על החוק,

קרא עוד »
עורך דין מומלץ במצפה רמון

מעוניינים להתייעץ על חוזה ההעסקה שלכם? רוצים להתחיל הליך גירושין? השכן שלכם הגיש נגדכם תלונה על תקיפה? קיבלתם דו"ח תנועה שלא בצדק? גיליתם ליקויים בדירה

קרא עוד »